Złapałeś rybę i co dalej?
Złownieniu swojej pierwszej ryby zawsze towarzyszą wielkie emocje. Często w tej całej euforii zapominamy o tym, że schwytaliśmy żywe stworzenie. Ważne jest, żeby pamiętać o kilku podstawowych sprawach, które pomogą nam i rybie wyjść z tego bez traumy.
Minimalizuj czas poza wodą
Głównym celem jest ograniczenie stresu dla ryby, dlatego ważne jest, aby spędziła ona jak najmniej czasu poza wodą. Im szybciej wróci do swojego środowiska naturalnego, tym większe są szanse na jej przeżycie.
Użyj odpowiedniego sprzętu
Używaj odpowiedniego sprzętu, który minimalizuje obrażenia u ryby. Mowa tu o hakach, które nie są zardzewiałe, kotwicach posiadających odpowiednią ilość haków. Staraj się używać haków bezzadziorowych.
Odpowiednie narzędzia wyhaczające
Ryby posiadają małe otwory gębowe, dlatego ciężko jest wyciągnąć hak gołymi palcami. Najprostszym sposobem na wyciągnięcia drobnych haków są wykaczacze dostępne w cenie kilku złotych. Kolejnym sposobem, który przyda się przy wyhaczaniu ryb drapieżnych to kombinerki chirurgiczne.
Unikaj użycia chwytaków
Staraj się unikać chwytaków do ryb, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia skóry, łusek i skrzeli. Lepiej jest używać mokrych rąk do trzymania ryby.
Zminimalizuj manipulację
Manipuluj rybą tak mało, jak to tylko możliwe. Im mniej stresujesz rybę, tym większe są jej szanse na przeżycie po wypuszczeniu.
Przestrzegaj wymiarów i okresów ochronnych
Każdy okręg wędkarski posiada swoje okresy ochronne oraz wymiary. Dobieraj metodę połowu tak, aby nie łowić ryb objętych restrykcjami.
Przestrzeganie tych zasad pomoże minimalizować stres dla złowionej ryby i zwiększyć jej szanse na przeżycie po wypuszczeniu z powrotem do wody.